Fantastická príprava! Naši potrápili bronzový tím sveta

Slovenskí reprezentanti v malom futbale absolvovali vo Viedni v rámci prípravy na záverečný turnaj v Košiciach dva náročné zápasy s kvalitnými súpermi zo zahraničia. Ich kvality preverili reprezentačné výbery Maďarska a domáceho Rakúska.

V prvom stretnutí čelili naši chlapci domácich futbalistom. Napokon z toho bol prekvapivo veľmi jednoznačný výsledok v prospech našich. Pomohol nám úvod. Už v tretej minúte si domáci po našom vynikajúcom pressingu strelili ukážkového vlastenca.

O desať minút sme mali ešte väčší pokoj na kopačkách. Na 2:0 upravil elitný kanonier Emil Haladej. Najlepšiemu ligovému kanonierovi Bratislavy to zatiaľ sype aj za reprezentáciu a my veríme, že mu to vydrží. „Podarilo sa mi streliť nejaké góly, ale vôbec nepremýšľam nad tým, či mám streleckú formu, alebo nie. Som útočník a som tu na to, aby som dával góly. Pokiaľ mám šancu, tak sa snažím nevymýšľať a streliť gól,“ skromne povedal trojnásobný najlepší strelec bratislavskej Niké TOP ligy.

Emil priznal, že sa v reprezentácii cíti veľmi dobre: „Je pre mňa česť reprezentovať krajinu. Máme super kolektív, chalani sú v pohode a je s nimi sranda. Atmosféra je veľmi dobrá.“

Keď už to v prvom dejstve zápasu s Rakúšanmi vyzeralo tak, že to už ani nemôže byť lepšie, z ničoho nič udrel Martin Dudáš. Do druhého polčasu sme tak išli s luxusným trojgólovým náskokom.

Trojgólové vedenie býva zväčša veľmi nebezpečné, pretože vedúci tým sa vie s výsledkom uspokojiť a jemne poľaví. To nebol prípad našich, ktorí zostali namotivovaní a odhodlaní dokráčať za víťazstvom. Hneď dve minúty po zmene strán pridal štvrtý gól našich Vojtech Turek.

Rakúšania sa napriek viacerým sľubným šanciam dokázali presadiť až po pol hodine hry. Na viac sa nezmohli a do záverečného hvizdu ešte raz inkasovali z kopačky debutanta v reprezentačnom drese Radoslava Elizeuša. Rakúšanov sme porazili s prehľadom 5:1.

Nasledoval atraktívny duel Rakúska proti Maďarsku, v ktorom sme videli ešte o tri góly viac. Prestrelku napokon vyhrali Maďari, ktorí sa tešili z víťazstva 5:4. Nádherný víťazný gól strelili v poslednej minúte riadneho hracieho času.

Posledným zápasom programu bol duel Slovenska s Maďarskom. Maďari dali pred dvomi týždňami nášmu provizórnemu výberu dve lekcie. Rozhodne sme im mali čo vracať.

V tomto prípade sme mali kvalitnejší výber a bolo to cítiť. Maďari síce držali loptu od úvodných sekúnd, ale vďaka nášmu vysokému pressingu prakticky nič nevymysleli. Strelecky sme boli aktívnejší, za čo sme boli veľmi rýchlo odmenení. Podobne ako v prvom zápase, sme sa aj v stretnutí s Maďarskom dostali veľmi rýchlo do vedenia. Druhý gól vo Viedni strelil Vojtech Turek.

Vedenie sme si však dokázali udržať iba necelých 5 minút. Prvýkrát sme Maďarom dopriali viac priestoru a tí to okamžite využili na vyrovnanie.

To našich chalanov nerozhodilo a po góle opäť prevzali opraty zápasu. Aktívne zapájali do hry aj brankára a vytvorili si viacero sľubných šancí. Premeniť na gól dokázali až tú v pätnástej minúte. Druhý gól sa v Rakúsku podarilo streliť aj Martinovi Dudášovi. Ďalší nováčik v tíme Ladislava Borbélyho prestrelil tvrdou ranou všetko, čo mu stálo v ceste.

Opäť sme si ale vedenie nedokázali udržať. Riskantnú prihrávku Mareka Kušníra potrestali Maďari už o necelé dve minúty neskôr. V tom momente by to asi nikto nepovedal, ale viac gólov sme už v zápase napriek sľubným šanciam na oboch stranách nevideli. S bronzovým mužstvom z Majstrovstiev sveta sme napokon remizovali 2:2.

V Rakúsku sme tak dosiahli dva veľmi povzbudivé výsledky proti dvom veľmi kvalitným súperom. Hrali sme vo vysokom tempe a neustále sme aktívne napádali, čo robilo našim súperom veľké problémy. Taktiež sme do hry zapájali brankára, ktorý sa viackrát vyťahoval až na polovicu ihriska.

„Súperi boli vo Viedni kvalitní a preverili nás dostatočne. Hrali sme celkom dobre a vytvorili sme si veľa šancí. Bohužiaľ nie vždy sme ich dokázali využiť. Myslím si, že bolo správne odohrať tieto zápasy.“ zhodnotil po zraze Emil Haladej.

Pred Majstrovstvami Európy v Košiciach nás čaká ešte veľa práce, ale tieto výsledky určite dodajú našim chlapcom potrebné sebavedomie a chuť pracovať ešte tvrdšie v ostávajúcich mesiacoch. Potešil nielen výkon celého mužstva, ale aj výkony jednotlivcov. Najmä nováčikovia v reprezentačnom drese určite ešte viac zamotali hlavy našich trénerov.