Slovensko sa stalo po penaltovej dráme víťazom EMF Nations Games

Po tom čo slovenskí reprezentanti porazili v základnej skupine Izrael, Česko aj Bulharsko, postúpili do finále EMF Nations Games v Galante. Tam na nich čakal tím Bulharska.

Naši reprezentanti vstúpili do finálového zápasu aktívne. Prvú dobrú šancu na skórovanie mal Hudec, jeho pokus však tesne minul bránu. V 7. minúte mali šancu otvoriť skóre Bulhari, Feriančik si však postrážil lobovanú loptu a vytesnil ju nad brvno. O minúta na to sme už boli svedkami otváracieho finálového gólu. Na radosť množstva fanúšikov ho strelil náš tím. Do streleckej listiny sa zapísal útočník Adam Bombicz. Už o minútu to mohlo byť ešte veselšie, keď mal gól na kopačke Mikluš. Jeho pokus však v bráne neskončil. V 10. minúte sa na bránu rútil Kružlík, nedokázal však prestreliť bulharského brankára. Slovensko hralo v prvom dejstve veľmi aktívne a vypracovávalo si veľké množstvo streleckých príležitostí. V 20. minúte mal možnosť navýšiť naše vedenie skúsený Beliš, jeho pokus však zlikvidoval brankár. Po prvom polčase sme tak viedli 1:0.

V úvode druhého polčasu mali veľkú šancu na vyrovnanie Bulhari. Pella, ktorý nahradil od druhého polčasu v bráne Feriančika, však predviedol bravúrny brankársky zákrok. V 33. minúte mohol navýšiť naše vedenie Bombicz, loptu však napálil len do brankára. V 35. minúte z blízka minul Hudec, a tak bolo naše vedenie 15 minút pred koncom riadnej hracej doby stále len jednogólové. Bulhari sa s pribúdajúcim časom snažili čoraz viac tlačiť na našu polovicu, v snahe vyrovnať skóre. Naša obrana však fungovala dobre. Skóre 1:0 pre náš národný tím platil až do 49. minúty. Potom sa však Bulharom podarilo vyrovnať, keď gól strelil Petrov. V poslednej minúte sa už nič vážne nestalo a tak sa v riadnom hracom čase zápas skončil nerozhodne 1:1.

O víťazovi EMF Nations Games 2024 tak museli rozhodnúť pokutové kopy. V prvej sérii boli strelci na oboch stranách úspešní, za Slovensko pokus premenil kapitán Repa. V druhej sérii najskôr na strane Slovenska premenil svoj pokus Hudec a následne sa blysol brankár Pella, ktorý vychytal bulharského exekútora. O všetkom tak rozhodla tretia séria, v ktorej si loptu na biely bod postavil Bombicz. Ten svoj pokus suverénne premenil a tým aj zabezpečil triumf pre našu reprezentáciu.

Slovensko – Bulharsko 2:1ppk (1:0)
Góly:
8. Bombicz – 49. Petrov

Adam Bombicz (hráč Slovenska): „Zápas sme si sami skomplikovali, pretože sme mali veľa príležitostí, ktoré sme nepremenili. Nakoniec sme však potešili všetkých divákov a po penaltovej dráme sme vyhrali. Je to pre nás veľký úspech, vyhrať EMF Nations Games, pretože sa nám to doteraz nepodarilo. Musíme však ešte zamakať, aby sme aj na blížiacom sa EMF EURO uhrali čo najlepší výsledok.“

Peter Bárnišin (tréner reprezentácie): „Do finále sme vstúpili veľmi dobre. Myslím si, že do 15.-20. minúty už malo byť rozhodnuté a nemuselo prísť k dráme, ku ktorej prišlo na konci. Keby v prvom dejstve premeníme naše šance, bolo by po zápase. Výsledkovo hodnotím celý turnaj pozitívne. Herne ešte potrebujeme zopár vecí doladiť. Prvé miesto potešilo. EMF Nations Games splnilo svoj účel. Čelili sme kvalitným súperom, prišlo množstvo fanúšikov a prvé miesto je už len čerešnička na torte.“

V zápase o bronz sa stretol Izrael s Českom. V zápase sa zrodilo víťazstvo 3:1 pre našich severozápadných susedov.