Skvelý úspech slovenských mladíkov, z EMF EURO 2016 si vezú bronz!

Slovenská reprezentácia v malom futbale do 21 rokov dosiahla na premiérovom európskom šampionáte tejto kategórie fantastický úspech. Jej hráči si domov vezú pohár a medaily s bronzovým odtieňom.

Slovenskí mladíci sa na šampionáte predstavili spolu s Bulharskom, Chorvátskom a Rumunskom v B skupine. Pred úvodným štartom na turnaji si chlapci stihli zmerať sily s domácou Českou reprezentáciou, s ktorou sa rozišli nerozhodne 3:3.

Menoslov hráčov SR na miniEURO U21 2016: Jozef Kapičák, Milan Vincler – Filip Bednár, Samuel Popovič, Michal Uhliarik, Daniel Sadloň, Kamil Kolpák – Erik Kapráľ, Martin Duraci – Filip Maník, Marian Kvašnovský, Jakub Ryban

V úvodnom vystúpení na miniEURO narazila slovenská dvadsaťjednotka na rovesníkov z Bulharska. Naši chlapci mali výborný vstup do zápasu, keď sa už v 4. minúte presadil Jakub Ryban. Slováci kontrolovali hru a súpera nepúšťali k vážnejšiemu zakončeniu. Šance na trojbodový zisk zvýšil v 33. minúte Erik Kaprál, následne sa však Slováci až príliš stiahli do defenzívy, čo vyústilo do zníženia z kopačky Mariyanova. Našťastie, jeho gól prišiel príliš neskoro a Slováci si už tesný triumf ustrážili.

Skupina B
Slovensko U21 – Bulharsko U21 2:1 (1:0)
Góly: 4. Jakub Ryban. 33. Erik Kaprál – 47. Mariyanov
ŽK: Michal Uhliarok – Mariyanov, Stoyanov, Mladenov, Popov

Zápas o bytí a nebytí. Aj tak by sa dalo nazvať meranie síl Slovákov s Chorvátmi, pretože prípadná prehra a zrejme aj remíza by našich chlapcov s najväčšou pravdepodobnosťou vyradila z bojov o semifinále, keďže v poslednom zápase skupinovej fázy ich čakali najväčší favoriti „béčka“ Rumuni.

Duel naši nezačali vôbec dobre, už v 3. minúte ťahali loptu zo svojej siete po góle Bobičaneca. Slováci však zlepšili hru a v 8. minúte sa dočkali vyrovnania zásluhou Popoviča. V druhom dejstve sa do zápasu dostal slovenský žolík Kaprál, ktorý odohral druhý polčas aj v predchádzajúcom zápase a v 38. minúte naklonil misky váh po prvý raz na našu stranu. Kaprál svojou aktivitou robil Chorvátom problémy a o pár sekúnd po obrate zariadil aj pokutový kop a vylúčenie Malnara, po ktorom náš súper hral päť minút v oslabení. Z bieleho bodu sa navyše nemýlil Bednár a o víťazovi už nebolo pochýb. V rozmedzí 49. a 59. minúty pridali Kaprál a Uhliarik ďalšie tri zásahy a hoci Harmicar v závere ešte znížil, nič to nezmenilo na jasnom triumfe Slovákov v pomere 6:2 a istote postupu medzi najlepšiu štvoricu šampionátu.

Slovensko U21 – Chorvátsko U21 6:2 (1:1)
Góly: 8. Samuel Popovič, 38. a 56. Erik Kaprál, 40. Filip Bednár (PK), 49. a 59. Michal Uhliarik- 3. L. Bobičanec, 60. T. Harmicar
ŽK: Martin Ďuráči, Filip Maník – R. Punčec
ČK: 40. R. Malnar (Chor.)

V záverečnom zápase, v ktorom Slováci narazili na Rumunsko, šlo o víťazstvo v skupine, čomu zodpovedal nielen priebeh zápasu, ale aj dianie pred ním. Rumuni vniesli nervozitu do našej kabíny žiadosťou o konfrontáciu hráčov, pri ktorej sa zistilo, že dvaja z našich reprezentantov si svoje doklady nechali na izbách v sedem kilometrov vzdialenom hoteli. Našťastie, problém sa podarilo s usporiadateľmi vyriešiť a tak nič nebránilo konfrontácii aj na ihrisku.

Bezgólový stav vydržal až do záveru prvého dejstva, v ktorom sa ako prvý presadil náš súper, úspešným zakončovateľom bol Anghel. Rumuni častým prerušovaním a zdržiavaním hry našich doslova znechutili a postupne pridávali ďalšie góly. Hneď v úvode druhého polčasu upravil na 2:0 Gab, o päť minút neskôr zvyšoval Lacatus a v 44. minúte pridal štvrtý zásah Rumunov znova Gab. Slováci sa nedokázali dostať k svojej hre, napriek tomu sa ale nevzdávali a v závere sa predsa dočkali aspoň zmiernenia prehry. V 48. minúte sa presadil Vincler a v posledných sekundách duelu upravil na konečných 4:2 Ďuráči.

Slovensko U21 – Rumunsko U21 2:4 (0:1)
Góly: 48. Milan Vincler, 60. Martin Ďuráči – 28. C. L. Anghel, 32. a 44. J. A. Gab, 37. I.A. Lacatus

Bulharsko U21 3 0 0 3 0 3 17 -14 0

Semifinálový boj o miestenku v zápase o celkový triumf, ktorý v priamom prenose vysielala aj ČT Sport, postavil proti Slovákom reprezentáciu Českej republiky. Domáci výber začal veľmi dobre, na jeho hre bola vidieť zohratosť tímu a prakticky každá štandardka znamenala pre našu bránu veľké nebezpečenstvo.
O otvárací zásah duelu sa už v 3. minúte postaral Mužík, ktorý zúžitkoval rýchlu českú kontru a Slováci museli opäť doťahovať náskok súpera. Snahu našim reprezentantom nemožno uprieť, no boli to Česi, ktorí postupne pridali ďalšie tri góly. V 16. minúte sa presadil Kraus, v závere prvého polčasu zvyšoval Kavka a ten istý hráč upravil v druhom dejstve už na 4:0. Napriek výraznému rozdielu v skóre Slováci naďalej bojovali a v 56. minúte sa dočkali odmeny v podobe čestného zásahu Popoviča. Keďže zápas o 3. miesto sa nehral, obaja porazení semifinalisti – Slovensko a Rumunsko, ktoré prehralo po remíze 2:2 v riadnom hracom čase s Maďarskom až na pokutové kopy – získali bronzové medaily.

Semifinále
Slovensko U21 – Česká republika U21 1:4 (0:3)
Góly: 3. L. Mužík, 16. A. Kraus, 27. a 46. D. Kavka – 56. Samuel Popovič
ŽK: Filip Bednár (SVK)

Víťazom turnaja sa nakoniec stal náš semifinálový premožiteľ Česká republika, ktorá vo finále zdolala Maďarsko vysoko 7:1.

Oslavy skvelého umiestnenia slovenských mladíkov začali už v hoteli a následne sa presunuli na Václavské námestie, kde sa neplánovane stretli s majstrami Európy U21 Čechmi. Prahou sa vďaka tomu ozývali rôzne spoločné víťazné pokriky, ktoré boli krásnou reklamou nielen na malý futbal, ale aj súdržnosť slovenskej a českej reprezentácie. Nečakanou perličkou osláv bola pokuta pre nášho Kamila Kolpáka za prechod mimo priechodu pre chodcov – kto na Václavskom námestí už bol, určite dôvodu jej udelenia príliš neverí 😉

13699507_1340439579317503_1096916505_o

„Vzhľadom k tomu, že naše podmienky sa s tými, ktoré majú viacerí účastníci tohto šampionátu, nedajú príliš porovnávať, hráči ukázali, že majú svoju kvalitu,“ začal svoje hodnotenie vedúci slovenskej výpravy Ondrej Kačmár.

„Chlapci malý futbal hrať vedia, dokážu zabojovať a zároveň sa navzájom podporiť. Bohužiaľ, v tomto zložení sme sa stretli prvýkrát až v Prahe a tak na nácvik signálov, či bránenia bol len minimálny priestor. Už po prípravnom zápase s českou reprezentáciou, v ktorom sme remizovali 3:3,  však uznal naše kvality aj súper. Na miniEURO sme zanechali dobrý dojem a viacero trénerov nás chválilo. Ako jedno z mála mužstiev sme síce pred turnajom spoločne netrénovali, no keďže sme na ňom striedali celé päťky, hráči sa každým zápasom stále viac zohrávali a spoznávali a to sa prejavovalo aj na našej hre. Celkovo hodnotím účinkovanie na tomto turnaji veľmi pozitívne. Hráči vytvorili výbornú partiu, ktorá má určite budúcnosť aj v seniorskej kategórii,“ uzavrel Kačmár.