Ako sa darilo našim zástupcom v Lige majstrov 40+?

V talianskom mestečku Misano, neďaleko Rimini, boli počas prvého septembrového týždňa na programe záverečné turnaje EMF Ligy majstrov. V hlavnej kategórii sme tento rok zastúpenie nemali. V kategórii Masters ale Slovensko reprezentovali až dva výbery.

Medzinárodný turnaj bol na programe od 1. – 5. septembra v malom futbalovom mestečku Misano, ktoré sa nachádza neďaleko známeho letoviska Rimini. V hlavnej kategórii nás tento rok nereprezentovalo žiadne mužstvo. Dve mužstvá nám to vynahradili v kategórii Masters, v ktorej bojovali o trofej hráči nad 40 rokov.

Prvú miestenku si na záverečný turnaj v Taliansku vyslúžilo mužstvo z Bardejova, ktoré ovládlo tohtoročné Majstrovstvá Slovenska v Košiciach vo svojej kategórii. „Sme veľmi radi, že sme sa turnaja v Taliansku zúčastnili. Je to pre nás obrovská skúsenosť.“ povedal na úvod Pavol Vaľko.

Druhú miestenku získalo mužstvo s 35-ročnou tradíciou FC CCM CITRON Martin. Mužstvo z Martina vybojovalo titul na domácej scéne o rok skôr v Piešťanoch. Medzinárodný turnaj bol ale minulý rok kvôli pandémii zrušený. Vedenie súťaže ponúklo Martinčanom miestenku tento rok a tí ju aj využili. „Všetko prebehlo plynulo. Od organizátorov sme možno čakali niečo viac, ale inak v poriadku. Keď to porovnám s prácou SZMF, tak to na Slovensku robíme lepšie,“ zhodnotil domácu organizáciu dlhoročný člen CCM CITRON Roman Kusý.

V päťčlennej záverečnej skupine sme tak mali ako jediný dvoch zástupcov. Okrem našich sa v skupine objavili mužstvá z Rumunska, Bulharska a domáceho Talianska. Titul si nakoniec domov odniesli futbalisti z rumunského MAV Glissando.

Napriek umiestneniu je Pavol Vaľko s vystúpením svojho mužstva na turnaji spokojný: „Hrali sme to, na čo máme. Zobrali sme to najlepšie, čo máme a treba si uvedomiť, že pochádzame z malého mesta. Keby sme z väčšieho, tak máme pravdepodobnejšie aj širšiu hráčsku základňu a náročnejších súperov. S každým súperom sme hrali v úvode vyrovnanú partiu, odchádzali sme až na konci. Doplatili sme na zranenia a to, že sme prišli iba deviati, ale to je naša chyba. Napriek tomu sa nemáme za čo hanbiť.“

Vzájomný zápas slovenských celkov skončil v prospech aktuálneho majstra Slovenska v kategórii 40+. Bardejov zdolal FC CCM CITRON Martin 6:3. Najvýraznejšou postavou duelu bol Rastislav Javorský, ktorý prispel k vysokému víťazstvu dvomi gólmi.

„Naše výkony boli s ohľadom na zloženie v akom sme na turnaj prišli adekvátne. Väčšina z nás má po päťdesiatke a to bolo cítiť. Zahrali sme si dobre, vybehali sme sa a utužili kolektív. Samozrejme niektorých momentov je škoda ale inak sme spokojní,“ zhodnotil vystúpenie legendárnych CITRONov Roman Kusý a pokračoval, „Náš klub má 35 rokov, až na pár kozmetických úprav sme stále jedna partia. Pre nás bola účasť na takomto podujatí zároveň aj oslavou našej dlhoročnej futbalovej činnosti.“

Prehry ani jeden z tímov neodradili, práve naopak. Obe mužstvá chcú v nasledujúcej sezóne bojovať o tie najvyššie priečky, získať domáci úspech a vrátiť sa do Talianska silnejší. „Určite sa budeme snažiť o návrat. Zapracujeme na omladení kádra a zabojujeme o miestenku. V prvom rade chceme hrať a opäť vyhrať domácu súťaž a potom samozrejme aj majstrovstvá v našej kategórii,“ poodkryl ambície hráč FC CCM CITRON Martin.

„Chceme doplniť mužstvo, aby sme mali dve päťky a dvoch brankárov. Našim hlavným cieľom je obhájiť titul majstra Slovenska a potom sa chceme vrátiť do Ligy majstrov. Chceme všetkým ukázať, že sme najlepší na Slovensku a konkurencieschopní aj v Európe,“ povedal na záver s veľkým odhodlaním Pavol Vaľko.