Oliver Luterán: Všetko, čo urobíte navyše, vám môže v kariére pomôcť

Oliver Luterán má stále iba 19 rokov, ale vo futbale toho postíhal už pomerne dosť. Pred sviatkami urobil obrovský krok vo svojej futbalovej kariére, keď podpísal profesionálnu zmluvu s MFK Ružomberok. V minulej sezóne si pripísal aj zopár úspechov v malom futbale. Napriek nabitému programu si na nás našiel čas a na úspešný rok si s nami zaspomínal.

Tesne pred sviatkami si prestúpil do MFK Ružomberok, kde si podpísal štvorročnú zmluvu. K prestupu do tímu, ktorý hráva najvyššiu slovenskú futbalovú súťaž ti srdečne gratulujeme. Zrejme splnený sen však?

Som veľmi rád za takúto šancu. Veľmi sa teším, že som urobil krok dopredu v mojej futbalovej kariére.

Napriek tomu, že máš iba 19 rokov, máš pomerne bohaté skúsenosti aj v malom futbale. V Prešove si hrával Niké TOP ligu za Willpan Stars, 3b Uličnú ligu, hral si aj za výber Prešova v Niké Superlige. Pomohol ti malý futbal k splneniu tvojho sna? 

Povedal by som, že hranie malého futbalu beriem ako doplnok a odreagovanie sa v skvelej partii, ktorú tvoríme vo Willpan Stars.

Odporučil by si hranie malého futbalu hráčom, ktorí sa chcú presadiť vo futbale?

Neviem, či by som to odporúčal, podľa mňa je to individuálne. Myslím si však, že všetko čo je navyše, je iba plus.

Niektorí tréneri zakazujú svojim zverencom aktivitu v iných športoch, najmä kvôli riziku zranenia. Aký máš na to názor?

Súhlasím s týmto názorom, spomínal som, že to beriem skôr ako odreagovanie a doplnok k futbalu. Pre mňa je to skôr o tom, aby som sa stretol s ľuďmi, s ktorými veľmi dobre vychádzam a zahral si s nimi. Niektorí hráči to ale berú ako vrchol športovej kariéry a veľmi často sú zákroky na hrane.

V poslednom finále prešovskej Niké TOP ligy si strelil dva góly a výraznou mierou si dopomohol tímu k remíze v riadnom hracom čase.

Do poslednej chvíle som nevedel, či budem môcť nastúpiť, keďže som mal ešte tréning v Poprade. Prišiel som až v nejakej 10. minute prvého polčasu. Strelil som dva góly a som veľmi rád, že som WPS dopomohol k zisku titulu.

Dva góly neboli všetko. V poslednom kole penaltového rozstrelu si vymenil brankára a vychytal si penaltu, vďaka čomu ste ako prví obhájili titul v prešovskej Niké Top Lige.

Veril som si na tú penaltu. (smiech) V malom futbale mi nie je pozícia brankára cudzia, tak som to skúsil a som veľmi rád, že sa to podarilo.

Dohodli ste sa vopred, že pojdeš chytať, alebo to bolo spontánne? 

Nebolo to dohodnuté. Do poslednej chvíle som komunikoval s manažérom tímu a vôbec som nevedel, či to finále stihnem. Jednoducho som vopred cítil, že to zvládnem. Veril som si a chytil som ju.

Ako to finále s odstupom času hodnotíš?

Finále samozrejme hodnotím pozitívne, keďže sme obhájili titul. Chcel by som sa poďakovať celému mužstvu na čele s manažérom Jozefom Antolom za to, že som mohol byť súčasťou tohto mužstva.

V superligovom výbere si nastúpil spolu s bývalým futbalovým reprezentantom Stanom Šestákom. Ako vám v Niké Superlige pomohla prítomnosť takej osobnosti? 

Osobne som to vnímal úplne normálne, pretože Šestyho som poznal už skôr z klubu v Poprade.

Či už budeš, alebo nebudeš aktívny v malom futbale, budeš naďalej sledovať dianie v tomto napredujúcom športe a podporovať svojich spoluhráčov v Niké Top Lige a Niké Superlige?

Určite budem sledovať malý futbal, či už naživo, alebo cez internet a hlavne budem podporovať môj klub Willpan Stars, ktorý mi dal veľa nielen po športovej stránke, ale aj po ľudskej. Som veľmi vďačný, že som mohol spoznať takúto super vytvorenú futbalovú partiu. Jedine WPS!!!