Dušan Dzíbela: „Verím, že máme šancu na veľký úspech.“

Blíži sa obdobie sviatkov, takže si od malého futbalu opäť oddýchneme. Dúfajme, že len na chvíľu. Pri tejto príležitosti sme vyspovedali jednu zo stálic slovenskej reprezentácie a jedného z lídrov Niké TOP ligového Atletica Trnava Dušana Dzíbelu.

Ahoj Dušan, ako sa ti darí v tomto náročnom období?

Ahojte všetci, napriek týmto ťažším časom sa mám fajn.

Prezdraď nám, čomu sa venuješ okrem hrania futbalu?

Som správcom G2 parku (priemyselného parku), ktorý je zároveň sponzorom Atlética Trnava. 

Kedy si prvýkrát kopol do lopty?

Prvýkrát neviem presne, ale na prvý vážnejší tréning som išiel asi ako 5-6 ročný a k futbalu ma priviedla asi celá rodina. 90% rodiny má rada FUTBAL.

Šťastný to chlap. 🙂 Ešte hrávaš aj futbal? Za aký tím?

Hrávam 4. ligu v TJ Slavoj Boleráz.

Zlepšil si sa vo futbale vďaka malému? Zvládaš hrať a trénovať na „viacerých frontoch“.

Či som sa zlepšil neviem posúdiť ja sám, ale určite mi malý futbal pomohol. Raz, keď budem trénerom, budem rád, ak budú moji hráči tiež hrávať aj malý futbal. Rozumiem tomu, že sa tréneri obávajú zranení, ale môj názor je taký, že čo sa má stať, to sa stane, či budem hrať futbal, malý futbal alebo pôjdem po schodoch.

Kedy si sa začal viac sústrediť na malý futbal?

S chalanmi sme dali dokopy Atletico ihneď ako prišla TOP liga k nám do Trnavy. Predtým sme hrávali v rôznych tímoch. Chodili sme na turnaje v malom futbale a hrali sme tiež aj futsal. Vážnosť to však nabralo až v TOP lige s Atleticom.

Aké máš ambície s tvojimi tímami v Niké TOP Lige a v Niké Superlige?

V TOP lige stále tie najvyššie. Každým rokom sme starší, do ligy prichádzajú mladšie a ambiciózne mužstvá. Zatiaľ sa ale stále držíme na špičke a dúfam, že to tak ostane čo najdlhšie. Čo sa týka Superligy, všade mám vždy tie najvyššie ambície, ale táto súťaž má iný formát a my sme v Trnave vždy skladali tím z celej TOP ligy, nie ako niektoré mužstvá z iných miest, v ktoré sú vyskladané prakticky z jedného zohratého mužstva.

Vidíš v malom futbale potenciál a šancu presadiť sa?

Osobne sa už neplánujem nikde presadiť. Mojim klubom je, aj bude len Atletico. Situácia v malom futbale sa zlepšuje a rozhodne naberá na kvalite. Zatiaľ som ale nepostrehol žiadny profi, alebo aspoň polo-profi klub na Slovensku, ktorý by hráčom platil. Aj to ale môže jedného dňa nastať. Ja som však rád, že je to v Atleticu o kamarátstve a nie o peniazoch.

Na svetovej úrovni si môžeš zahrať vďaka reprezentácii, v ktorej patríš medzi stálice. Ako dlho si v nej a čo by si s ňou chcel dokázať?

Veru, je to už nejaký rok. Ak sa nemýlim, začal som v Galante a ťahám to až doteraz. Jednoznačne by som sa chcel stať majstrom sveta a Európy. 

Myslíš si, že je to reálne? Máme šancu na taký úspech?

Myslím si, že sme na tom celkom dobre. V Austrálii sme mali asi všetko, čo sa futbalovosti týka. Podľa mňa sme v top 10 a šanca tam určite je.

Aká je úroveň hráčov na Slovensku a v reprezentácii?

Myslím si, že úroveň hráčov malého futbalu na Slovensku je veľmi vysoká. Viacero hráčov by si zaslúžilo pozvánku, bohužiaľ to všetci robíme na úkor vlastného voľného času, ktorého majú niektorí viac a niektorí menej. Aj z tohto dôvodu sa niektorí kvalitní hráči do reprezentácie nedostanú. Potom sú tu ale aj takí, ktorí pozvánku dostanú ale nevážia si to a radšej frflú doma za počítačom a keď treba, tak sa im pomôcť nechce.

Bolo pre teba ťažké dostať sa do reprezentačného výberu a udržať sa v ňom?

Dostať sa do reprezentácie na začiatku nebol až taký problém, postupom času si už ale všímame viacerých šikovných hráčov, ktorí behajú po ihriskách a to na nás vytvára čím ďalej tým väčší tlak. Na jednej strane je to dobré, na druhej strane bude čoraz náročnejšie udržať sa v reprezentácii.

Pamätný zápas v malom futbale?

Čo sa týka reprezentácie tak určite celé Majstrovstvá sveta v Austrálii. Bol to neopísateľný zážitok. Obrovským zážitkom bolo aj posledné finále trnavskej TOP ligy s Baro-raj, ktoré sme hrali pred 500-700 divákmi.

Sú u nás dobré podmienky pre malý futbal? Čo by si chcel zlepšiť?

Podľa mňa sú u nás dobré podmienky. Vždy sa dá niečo zlepšiť ale myslím si, že úroveň stále stúpa. O tom, čo treba zlepšiť sa vždy rozprávame na akcii „Večer s TOP ligou“.

Okrem futbalu si počas tohto náročného roka ako vypĺňal voľný čas?

Venujem sa priateľke, kopačkám, každý kto ma pozná lepšie vie, že sa tomu venujem a musím sa priznať, že som aj dosť leňošil :P. Teraz som už ale začal aktívne behať a cvičiť.

Ako sa tento rok pripravuješ počas pandémie? Trénuješ individuálne? Ak áno popíš ako…

Chodím trénovať s trénerom Kukučkom, ktorý je zároveň aj hráčom Atletica. Poprípade idem behať a cvičím tak, ako nám dovoľujú pravidlá. 

Otázočka na záver, veríš, že sa u nás cez leto budú konať ME ?

Jednoznačne by to bolo veľmi pekné. Musíme myslieť pozitívne. 🙂

Ďakujeme ti veľmi pekne za rozhovor a prajeme ti veľa úspechov v klube, v reprezentácii i v osobnom živote. A samozrejme príjemné prežitie sviatkov.

Ďakujem aj ja, podobne. 🙂