Branislav Škorec: Zápasy Niké Superligy pozorne sledujem

V národnej lige malého futbalu máme v aktuálnej sezóne za sebou odohrané kompletné 2 kolá. Pozorným okom ich sledoval aj nový reprezentačný tréner Branislav Škorec. Ktoré tímy a jednotlivci ho zaujali a aký vývoj v skupinách očakáva? To nám zodpovedal v rozsiahlom rozhovore.

Sledovali ste úvodné kolá Niké Superligy?

Všetky zápasy som videl online. Niektoré z nich som si pozrel ešte aj opakovane. Kvalita zápasov ma veľmi milo prekvapila. Favoritmi v tejto sezóne sú pre mňa určite Trnava, Prešov, ale prekvapiť môžu aj Martin a Trenčín. Boli to však iba úvodné dve kolá a postupom času sa môže vývoj súťaže pretransformovať úplne odlišne.

V západnej skupine dominuje zatiaľ obhajca titulu Trnava. Po dvoch zápasoch má tento tím na svojom konte 6 bodov a dominantné skóre 11:2. Ako sa vám páči ich hra?

Ako som už spomínal. Z toho, čo som mal možnosť vidieť tak Trnava má veľmi vyrovnaný káder s množstvom výborných hráčov, mladých aj tých skúsenejších. V prvom kole nedali Piešťanom žiadnu šancu, naopak sa hrou veľmi bavili. S Trenčínom to už bolo viac taktickejšie, ale rozhodli rozdieloví hráči Trnavy.

V jej drese zatiaľ podáva skvelé výkony defenzívny pilier Boris Juhás. Zaujal vás tento hráč?

Malý futbal je kolektívny šport, preto je veľmi dôležitá súhra všetkých hráčov, niekto si musí plniť viac defenzívne úlohy a niekto zas tie ofenzívne. Platí však, že najdôležitejšia je zodpovednosť a chcenie. Práve Boris Juhás je v týchto ukazovateľoch ukážkovým príkladom. Zodpovedný v defenzíve a taktiež sa rád zapájal do ofenzívy, v ktorej využíval svoje pozitíva, medzi ktoré patrí určite streľba. Pre súpera je vždy veľmi nebezpečný. Nakoľko tohto hráča poznám po športovej stránke už dlhšie, tak ma výkonmi neprekvapil, čakal som to od neho a beriem to takmer ako samozrejmosť.

Aký vývoj v tabuľke v skupine Západ očakávate do konca základnej skupiny?

Trnava nie je iba favoritom skupiny Západ, ale celej Niké Superligy. Trenčín hrá veľmi kolektívne, čo ma veľmi zaujalo a keď budú hrať tak ako v zápase s Trnavou, tak môžu Bratislavu a Piešťany poraziť. Je to však otázne ako budú hrať súperi a s akým výberom prídu na zápasy. Po zhliadnutí viacerých zápasov Niké TOP Ligy v Bratislave som presvedčený o tom, že Bratislava môže mať veľmi silný výber. Piešťany budem ešte pozorne sledovať. V druhom kole hrali s Bratislavou vyrovnaný zápas, v ktorom nemuseli prehrať.

V skupine Stred zatiaľ vedú Martin a Nitra zhodne so ziskom 4 bodov. Ako vidíte vývoj tejto skupiny?

Zatiaľ sú odohrané len úvodné dve kolá, ale výkony Martina sa mi veľmi páčia. Nitra má veľmi mladé mužstvo, čo však môže byť do budúcnosti veľká výhoda. Zvolen využil v zápase s Banskou Bystricou neefektivitu súpera smerom dopredu, keď Banská Bystrica nedala gól ani z viacerých vyložených šancí a práve preto majú na konte zatiaľ 0 bodov. V každom jednom tíme sú zaujímaví hráči rôznych typov a budem ich naďalej sledovať. Už dnes sa teším na zápasy tretieho a štvrtého kola v Púchove, aby som mohol porovnať výkony tímov priamo na mieste.

Banská Bystrica zatiaľ nedokázala vystúpiť z tieňa a po zlej minulej sezóne sa trápi aj v tej aktuálnej. Čo môže byť toho príčinou?

Jasnou príčinou sú góly, tie sú základom. Šancí mali dosť v oboch zápasoch, ale s jedným gólom po dvoch zápasoch na svojom konte, musia niečo robiť. Veľkosť veľkých tímov je v premieňaní šancí. Vo svojom rade majú pomerne skúsených hráčov, práve tí to musia zobrať na seba a začať premieňať gólové šance.

Sú nejaké mená, ktoré vás zaujali z tejto skupiny?

V každej jednej skupine sú veľmi zaujímaví hráči, ktorých mám vytypovaných a určite ich budem chcieť vidieť aj na sústredeniach a v zápasoch. Dnes určite nechcem menovať, budem všetko vyhodnocovať po šiestich zápasoch v skupinách. Niektorí hráči sa ukazujú ako strelci a sú potom viac viditeľní. Niektorí sa prezentujú kolektívnosťou a zodpovednosťou, ale podstatné bude, aby všetko do seba zapadlo.

Na východe sú zatiaľ ťahúňmi svojich tímov skúsení hráči ako bratia Gereovci, Ľubo Pangrác (všetci Košice) Rudo Beliš, Juraj Kuhajdík a Adrián Hricov (všetci Prešov). Platí v ich prípade, že skúsenosti sú v malom futbale na nezaplatenie?

Určite áno, stále patria vo svojich tímoch medzi tých, ktorí vedia v pravý čas potiahnuť tím. Prešovčanov poznám aj z minulosti, viem čoho sú schopní. Každý jeden typ hráča má iné zodpovednosti na ihrisku. Vyzdvihol by som jedno meno – Juraj Kuhajdík. Má skúsenosti na rozdávanie a aj napriek svojmu veku je v Niké Superlige veľmi viditeľný a pre Prešov veľmi dôležitý. Je dobré, že skúsení hráči môžu odovzdávať skúsenosti aj mladším hráčom, aby sa mali od koho učiť.

Najbližšie nás čaká veľká dávka zápasov počas víkendu 19. a 20. novembra, kedy odohrá každý tím po 2 zápasy. Tešíš sa na tento dvojdňový „maratón“ malého futbalu?

Veľmi sa teším možnosti vidieť „všetko“ na jednom mieste. Odohrá sa až 12 zápasov a budem môcť vidieť veľké množstvo hráčov. Teším sa aj na možnosť stretnúť sa osobne a komunikovať s hráčmi, trénermi a manažérmi. Vidíme sa v sobotu a v nedeľu v Púchove.