Víťazom EMF Champions League sa stal tím Birbasha Baku

Vrchol európskej klubovej sezóny, ktorý sa odohral od štvrtka 5.9. do nedele 9.9., v podobe EMF Champions League opanoval azerbajdžanský majster Birbasha Baku. Slovenský zástupca FC BPN skončil v základnej skupine D na treťom mieste a nepostúpil do bojov v play-off.

V poľskom hlavnom meste Varšave sa stretlo najlepších 28 tímov z Európy, ktoré boli rozdelené do siedmych štvorčlenných skupín. Z nich postupovali tímy na prvých dvoch miestach a taktiež 2 najlepšie tímy z tretích miest. Tieto priečky si nakoniec zaistili tímy Aznur Baku zo skupiny C a BKMK Brno zo skupiny E.

Výsledky skupinovej fázy EMF CL

Vyraďovacia časť EMF CL

Vyraďovacia časť odštartovala zápasmi osemfinále. Z nich si vybojovali postup obaja český zástupcovia BKMK Brno a TJ Spoje Praha. Dva zápasy rozhodoval až rozstrel zo značky pokutových kopov – z nich postúpili poľský Galport Bydgoszcz a ukrajinský FC Andezit Chust. Zaujímavá bola konfrontácia 2 najlepších azerbajdžanských tímov Birbasha a Aznur Baku, z ktorého postúpil prvý menovaný. Štvrťfinalistov doplnili Ortega Twins Malaga zo Španielska, Mexicani Beer Sheva z Izraelu a rumunský majster Nova Vita Targu Mures.

Štvrťfinále odštartovalo zápasmi BKMK Brno proti Galport Bydgoszcz a TJ Spoje Praha proti FC Andezit Chust. Postup si po tesnej výhre vybojoval český vicemajster BKMK Brno a FC Andezit Chust, ktorý porazil českého majstra presvedčivo 5:1. V ďalšom zápase sa stretli Ortega Twins FC Malaga proti Mexicani Beer Sheva. V zápase si po výhre 4:2 vybojoval postup španielsky zástupca. Posledné štvrťfinále bolo obsadené naozaj hviezdne. Stretli sa v ňom azerbajdžanský tím Birbasha Baku a rumunský majster Nova Vita Targu Mures. Vo veľmi vypätom a tvrdom zápase si postup vybojoval tím z Azerbajdžanu.

Postup do semifinále si tak vybojovali až traja zástupcovia zo základnej skupiny E. Oba semifinálové zápasy boli veľmi vyrovnané a rozhodovali v nich len detaily. V prvom zvíťazil BKMK Brno najtesnejším rozdielom 1:0 nad Ortega Twins Malaga a Birbasha si poradila s ukrajinským FC Andezit Chust až po rozstrele zo značky pokutových kopov.

Penalty rozhodovali taktiež v súboji o tretie miesto a FC Andezit Chust v nich opäť ťahal za kratší koniec, keď po základnej hracej dobe svietilo skóre 0:0. Španielsky zástupca Ortega Twins Malaga sa tak teší zo zisku bronzovej medaile.

Finále zviedlo BKMK Brno a Birbasha Baku. Azerbajdžanského zástupcu pred turnajom viacerí favorizovali na zisk trofeje, nakoľko veľkú časť ich tímu tvoria skúsení reprezentanti svojej krajiny. (Azerbajdžan získal zlato na EMF Euro 2022, 4. miesto na WMF World Cup 2023 a na EMF Euro 2024 skončil vo štvrťfinále – pozn. red.). Vo finále sme boli svedkami rýchleho gólu, keď hneď v prvej minúte otvoril skóre Mirmehdi Rzayev. Český zástupca dokázal vyrovnať gólom na 1:1, ktorý strelil jeden z najskúsenejších hráčov na turnaji Ondřej Paděra v siedmej minúte. Z remízy sa však dlho neradovali nakoľko Tamkin Khalilzade v 10. minúte vstrelil gól na 2:1. Vo zvyšku zápasu sme už napriek šanciam oboch tímov gól nevideli.