Peter Kuračka: Dynamika TOP ligy mi vyhovuje

Ostrieľaný matador trávnikov najvyššej slovenskej futbalovej ligy dnes pôsobí ako športový psychológ. Kopačky však nezavesil na klinec; patrí k popredným hráčom TOP ligy. Ochotne obetoval kúsok svojho vzácneho času pre rozhovor.

 

Malý futbal je dynamickejší

 

Ktoré obdobie v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži bolo pre teba najradostnejšie, na ktoré spomínaš najradšej?

 

Najradšej spomínam a najviac sa mi vybaví hneď prvá éra, so Zlatými Moravcami. Keď sme postúpili do ligy. Kde som vlastne prvý krát okúsil najvyššiu slovenskú súťaž. Bola to doba eufórie pre mňa aj pre celý tím, pretože sme nečakane postúpili, vyhrali Slovenský pohár, hrali sme pohár UEFA (teraz je to už Európska liga). Boli to obrovské úspechy pre celý klub aj pre nás hráčov. Hrali sme napríklad so Zenitom Petrohrad, takže vtedy som si to veľmi užíval. Rád ešte spomínam na Myjavu, keďže odtiaľ pochádzam a tam som tiež prišiel, keď Myjava postúpila do ligy. Darilo sa mi tam, bola tam dobrá partia, mám tam rodinu, takže to bolo pre mňa tiež silné obdobie.

 

V čom sú najväčšie rozdiely vo „veľkom“ futbale a TOP lige?

 

Až tak veľa rozdielov tam nevidím. Podstata hry a všetko je podobné. Rozdiel je v rozmeroch. Futbal v TOP lige sa hrá na menšom ihrisku. Je to dynamickejšie, viac dotykov s loptou, viac vzruchu, viac gólov. Či už pre hráčov alebo ak to niekto sleduje zvonku je to dynamickejšie a živšie. Mne osobne to veľmi vyhovuje, pretože v malom priestore je viac v hre s loptou. V tomto je teda rozdiel.

 

Stretávaš sa pri malom futbale s hráčmi, ktorí by podľa teba boli perspektívni aj pre veľký futbal?

 

Aj ja mám v tíme hráčov, ktorí hrajú veľmi kvalitne a mohli by hrať vyššie, ako momentálne hrajú. Takisto hrám proti protihráčom, ktorí buď niekedy niečo hrali alebo sú mladí a určite majú perspektívu presadiť sa vo veľkom futbale.

 

Peťo Kuračka ešte v drese Zlatých Moraviec.

Ako hodnotíš aktuálny ročník TOP ligy a koho považuješ za najhorúcejších kandidátov na zisk najcennejšej trofeje v Nitre?

 

Môj pocit je, že úroveň ide o niečo hore. Tímy sa snažia urobiť dobré mužstvo, dobrú partiu, hrať dobrý futbal, zlepšovať sa takticky. Takže sa to trošku vyrovnáva. Play off je nevyspytateľná. Všetky štyri tímy, ktoré sa do nej dostali v Nitre, môžu určite vyhrať. Je to naozaj o momentálnej forme. Semifinále a finále sú o malých detailoch. Samozrejme, verím, že to budeme my. Z ostatných troch tímov sa mi veľmi páčili REAListi. Je tam veľa mladých a behavých chalanov, na ktorých vidieť, že futbal hrať vedia a majú svoju kvalitu. Hrali sme s nimi a bol to zápas, ktorý mal v tejto sezóne z môjho pohľadu asi najvyššiu úroveň.

 

Najhorší možný názov

 

Hrávaš za popredný nitriansky celok AC Mortal Kombat. Aká bola tvoja cesta k malému futbalu?

 

Chcel som hrávať nejakú súťaž, chodiť si niekam zahrať. Vtedy sa ku mne dostala informácia o TOP lige. Keďže som nemal partiu, s ktorou by som hrával, dal som takú individuálnu žiadosť. Zaradili ma do tímu, kde boli zhodou okolností chalani, ktorých som poznal, pretože sú trebárs z Myjavy, odkiaľ pochádzam aj ja. S týmito chalanmi som doteraz a naozaj si to užívam. Som rád, že mám takú aktivitu, pretože práca je sedavejšia a potrebujem telo aj ducha udržiavať zdravé.

 

Čo viedlo k vzniku názvu vášho tímu?

 

Ja som sa na tom nepodieľal, to vytvorili chalani. Keď som si ho prečítal po prvýkrát, hovoril som si, že ak by som mal vymyslieť názov, ktorý by som chcel najmenej, tak by to bol tento. Hra a film s touto náplňou sú mi dosť vzdialené. Ale bral som to tak, že je to názov chalanov a beriem to skôr recesisticky, veď o tom to celé je. Takže momentálne som úplne stotožnený s tým, že som členom Mortal Kombat.

 

Aký je tvoj vzťah k hre alebo filmu tohto mena (Mortal Kombat)? Patria medzi tvoje obľúbené?

 

Nepoznám ich, no môj predpoklad je taký, že je tam dosť násilia a ja takéto filmy nemusím. Vravel som si, že ten názov je úplne mimo mojich želaní, ale keďže tu ide o zábavu a o nič iné, nie je to pre mňa vôbec podstatné.

 

Repre

 

V prvý májový deň si sa objavil v reprezentačnom kempe vo Zvolene, kde Slováci odohrali veľmi dobrý a úspešný turnaj. Ako si sa na kempe spolu s ďalšími hráčmi TOP ligy cítil?

 

Cítil som sa tam veľmi dobre. Užíval som si to. Bol som tam iba počas druhého dňa, a mať na sebe reprezentačný dres bol pre mňa zážitok. Turnaj bol veľmi dobre zorganizovaný, mal svoju kvalitu, takže ja som si to užil. Nemôžem sa zúčastniť majstrovstiev Európy, preto neviem, či to nie je posledný krát, čo som mal na sebe ako športovec a futbalista reprezentačný dres. Ak by ešte nejaká možnosť prišla, budem určite rád. Mám už svoj vek, takže som si užil, že som ešte dostal šancu. Aj keď bolo to pre mňa náročné, pretože kvalita tímov tam bola vysoká. V čase majstrovstiev v malom futbale máme práve majstrovstvá Európy v lukostreľbe s jedným športovcom. Takže aj keby som bol v užšom výbere, v tomto termíne sa majstrovstiev, žiaľ, zúčastniť nemôžem.

 

Peťo Kuračka v reprezentačnom drese.

Ako hodnotíš našu skupinu s Ukrajinou, Čiernou horou, Talianmi a Belgickom a ako vidíš naše šance na ME v Kyjeve?

 

Je to určite atraktívna skupina. Stretnúť sa s takými tímami je radosť. Chalanov určite čakajú náročné a zaujímavé zápasy a majú sa na čo tešiť.

 

Okrem toho, že hrávaš TOP ligu, pôsobíš ako športový psychológ. Prenášaš svoje poznatky z psychológie i do futbalu alebo malý futbal vnímaš hlavne ako relax, kde celkom vypínaš?

 

Do futbalu v TOP lige nie. Snažím sa to oddeliť. To je pre mňa zábava, čas pre seba, pre zdravie, byť tam s chalanmi, zahrať si. Takže tam je to čisto relax. Samozrejme poznatky, ktoré mám, sa snažím preniesť do svojej hry, do svojho nastavenia, do svojej psychiky. Ale nie do nejakej podpory iných hráčov a tímu. Je to proste čas relaxu. Tam som hráč, tu som športový psychológ a mentálny tréner.

 

V čom podľa teba robia z psychologického hľadiska futbalisti najčastejšie chyby?

 

Keby som to mal povedať zo svojej skúsenosti aj ako hráč a teraz ako športový psychológ, najväčšiu chybu robia v tom, že sa nezameriavajú na mentálne schopnosti. Nepremýšľajú o tom a nepracujú s tým systematicky. Stretávam sa s mnohými hráčmi, ktorí majú natrénovanú fyzičku, kondičku, majú techniku, vedia hrať aj takticky, ale nevedia zvládnuť náročnejšie zápasy, zlomové momenty. Dôvodom toho je, že chýba systematická mentálna príprava. Buď na tom môžu pracovať sami, hľadať si veci ako prednášky a semináre, alebo systematicky s niekým, kto vie, ako s mentálnymi schopnosťami narábať a ako ich rozvíjať.

 

Kto sú tvoji najčastejší klienti, prípadne ktorý šport sa u teba ako psychológa objavuje najviac?

 

Nemám žiadny dominantný šport, tých športov je veľa a rámec široký: od parkúrového jazdectva cez šach až po automobilového pretekára. Dosť veľké zastúpenie majú futbal, hokej, tenis, ale pracujem aj so stolnými tenistami. Najčastejšia okolnosť, s ktorou za mnou chodia, je práve stres, nervozita. To, že na zápasoch alebo na súťažiach nevedia športovci podať taký výkon, ako sú schopní na tréningu. To je najčastejšia vec, s ktorou sa na mňa obracajú.

 

Šport a partnerské vzťahy

 

P. Kuračka pracuje dnes ako športový psychológ.

Čo môže urobiť s psychikou hráča alebo celého tímu pocit nespravodlivosti, napríklad chyby rozhodcov? Stretol si sa s tým (ako hráč alebo ako psychológ), že pocit krivdy v dôležitom momente sezóny pokazil jej zvyšok?

 

Býva to tak, že pocit krivdy alebo nespravodlivosti vyvoláva silné emócie a zasiahne to aj do výkonnosti. Táto situácia sa vyskytuje dosť často. Samozrejme, je to opäť otázka koncentrácie. Ako sa športovec, prípadne tím vie v týchto situáciách koncentrovať .

 

V jednom z článkov na TOP lige odznelo vyhlásenie manažéra istého celku, že „frajerky ničia futbal“. Máš skúsenosť aj zo svojho profesionálneho pôsobenia, aj trebárs z malého futbalu, že to tvoji zadaní spoluhráči potom viac flákajú? Do akej miery podľa teba vplývajú na výkonnosť športovca problémy v partnerských vzťahoch?

 

Súkromný život má vplyv aj na výkonnosť. Takže to prepojenie tam určite je. Ale je obojstranné. Keď sú problémy, výkonnosť to môže ovplyvniť negatívne. Naopak, keď si športovec nájde dobrý vzťah, niekedy to dokáže výkonnosť podporiť. Takže určite to prepojené je a vplyv to mať môže.

 

V súčasnej dobe je mentálny koučing vo veľkej móde. Predstavme si modelovú situáciu, že všetci hráči na ihrisku sú psychicky dokonale pripravení. Čo bude rozhodovať zápasy potom?

 

Výkon je zložený zo štyroch komponentov: taktický, technický, fyzický a mentálny. Kto má lepší súhrn týchto schopností, je lepší aj na ihrisku a víťazí. Ak sú hráči na rovnakej mentálnej úrovni, rozhodne to, kto je na tom lepšie fyzicky, technicky a takticky.

 

Mohlo by vás zaujímať