Branislav Škorec: Zdolať dvakrát Rumunov, je veľmi silný impulz

Slovensko má za sebou EMF Nations Games v Galante. V kvalitnej konkurencii ďalších piatich tímov sme dosiahli tretie miesto a získali sme tak bronzové medaily. Bola to premiéra trénera Branislava Škorca na lavičke nášho národného. Po turnaji sme mu položili zopár otázok.

Máte za sebou premiéru na lavičke reprezentácie, ako ju hodnotíte?

Celý reprezentačný zraz hodnotím veľmi pozitívne, nielen jeho zápasy, ale aj jeho tréningový proces. Vytvoril sa kolektív, ktorý ťahal za jeden povraz, hráči sa podporovali, nebolo vidieť žiadne negatívne elementy a v zápasoch nám veľmi pomáhali fantastickí diváci. Oni majú zásluhu na tom, že hráči zo seba vydali maximum, išli na doraz a nakoniec sa dostavil aj výsledok.

Mali ste skvelý vstup do turnaja, keď ste presvedčivo zdolali Anglicko. Ako ste videli zápas?

Prvý zápas na turnaji bol dôležitý z viacerých pohľadov, chceli sme ho zvládnuť čo najlepšie a tak k nemu pristúpili hráči na ihrisku. Pomohol nám rýchly gól, ktorý nás ešte viacej ukľudnil a až na určité krátke pasáže sme kontrolovali celý zápas. Veľmi dobre zachytal Martin Kapraľ, hráči sa k nemu pridali a popri solídnej defenzíve sme premieňali šance. Výsledok 5:0 hovorí za všetko, čisté konto a vysoké víťazstvo.

V druhom zápase základnej skupiny ste narazili na aktuálnych vicemajstrov Európy z Rumunska. V zápase ste dokázali zvrátiť nepriaznivý stav. Ukázal tím morálnu silu?

Bol to ukážkový zápas, kde bolo vidieť, že treba hrať do konca zápasu, nemeniť taktiku po góloch, ale hrať stále svoju hru. My sme síce inkasovali v 40.minúte na 2-3, ale posledných desať minút sme na ihrisku dominovali a zápas otočili silou kolektívu. Ten bol veľmi dôležitým faktorom v tomto zápase.

Rumunsko bol súper, s ktorým som si prial veľmi hrať už v skupine. Práve zápasy so silnými súpermi nás budú posúvať dopredu a takým bol aj tento. Ukázali sme silu, ukázali sme vôľu a opäť s výbornými divákmi sme aj uspeli, oni boli náš siedmi hráč na ihrisku.

V semifinále sme narazili na Maďarov. Zápas nám výsledkovo nevyšiel a prehrali sme 1:3, po polčase 0:2. Kde vidíte najväčšie príčiny prehry?

Semifinále bolo akousi šachovou partiou, pretože oba tímy nechceli urobiť v defenzívu chybu. Prvú sme urobili my, hneď z toho bola penalta a súper vyhrával. Rozhodujúci moment prišiel na konci prvého polčasu, kedy sme zbytočne stratili loptu a veľmi zbytočne inkasovali. Maďarsko sa do druhého polčasu stiahlo, hrali veľmi kompaktne a my sme mali veľký problém sa presadiť. Aj napriek tomu, že sme prehrali tak hráči vydali zo seba maximum, minimum chýb rozhodlo o zápase.

Nasledoval zápas o bronz, kde nás znovu čakal súboj proti Rumunom. Nezachytili sme úvod stretnutia, dvakrát sme v zápase prehrávali, no nakoniec sme vyhrali. Čo vám ukázal zápas o bronz?

Tak ako v prvom zápase s Rumunskom tak aj v druhom sme ukázali silu sa zmobilizovať, nedať hlavy dole, naopak a proti tak silnému súperovi ako je Rumunsko ešte aj otočiť výsledok. Vyhrať za dva dni nad súperom dvakrát, ktorý prakticky nepozná ako chutia prehry tak je veľký impulz pre hráčov, mňa, ale aj všetkých ostatných do ďalšej práce. Opäť nás podporovali diváci, ktorí nás hnali dopredu a ktorým tiež patria bronzové medaile za ich vytrvalosť a povzbudzovanie aj v tých horších chvíľach.

Ako ste boli spokojný s hrou tímu? V čom ste videli najväčšie nedostatky a s čím ste boli naopak spokojný?

Zamerali sme sa na nové herné situácie v ofenzíve aj defenzíve, chcel som hrať aktívnejšie. Miestami sme plnili pokyny výborne, niekedy to škrípalo. Všetko je o komunikácii medzi hráčmi na ihrisku a tú musíme zlepšiť. Celkovo však hodnotím hru v defenzíve lepšie ako v ofenzíve. Je potrebné popracovať na všetkých štandardných situáciách, tie rozhodujú zápasy a v hre potrebujem, aby sme boli pohyblivejší, rýchlejšie odovzdávali loptu od nohy.

Veľkým pozitívum mimo ihriska bola disciplína, zomknutie kolektívu a správanie sa hráčov medzi sebou.

V tíme sa objavilo veľké množstvo nováčikov, presvedčili vás svojimi výkonmi? Aké sú ďalšie plány reprezentácie?

Oproti minulosti sa káder obmenil, skúšam nové tváre, ktoré sa ukazujú ako možní adepti na reprezentačný dres najmä v Niké Superlige alebo na Niké Majstrovstvách Slovenska. Ak by som mal menovať nováčikov, tak výborne zahrali Antol, Blažej, Krcho, ale aj ostatní za nimi vôbec nezaostávali. Sme iba na začiatku cesty, čakajú nás sústredenia a množstvo práce, aby sme boli na októbrových Majstrovstvách sveta v SAE pripravení tak ako si predstavujem. Absolvujeme sústredenia, chcem ešte prípravné zápasy, kde by sme praktizovali a testovali herný systém.

Na záver sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní tejto skvelej akcie, medzinárodného turnaja. Od ľudí v Galante, cez všetkých činovníkov v malom futbale až po účastníkov a samozrejme aj divákov, fanúšikov, ktorí boli našim ďalším hráčom v poli. Bola to akcia zorganizovaná na vysokej úrovni, čo pomohlo aj hráčom, aby podávali čo najkvalitnejšie výkony.