Winter Cup: Turnaj s krátkou históriou a veľkými ambíciami

Fanúšikovia, manažéri tímov a v najdôležitejšom rade samotní hráči malého futbalu označujú Niké Winter Cup za vrchol zimnej sezóny. Chce si ho zahrať každý hráč malého futbalu a veľká väčšina ho túži vyhrať.

Zatiaľ sa to podarilo trom mužstvám, pretože turnaj má pomerne krátku históriu. Každý ročník ovládlo iné mužstvo. Zorganizovanie štvrtého Winter Cupu je bohužiaľ kvôli aktuálnej pandemickej situácii nepravdepodobné. Ak sa ho nakoniec podarí uskutočniť, premiérovo ponesie názov Niké Winter Cup.

Všetky tri ročníky sa odohrali v športovom komplexe v Korni na Kysuciach. Vyraďovacie súboje play-off každoročne ponúkali tie najkvalitnejšie súboje, porovnateľné s majstrovstvami Slovenska v malom futbale.

Peter Králik (prezident SZMF): „S projektom Winter Cupu sme prišli s ambíciou, vytvoriť kvalitne obsadený turnaj počas zimných mesiacov, ktorý by mal aktivovať tímy na celom Slovensku s vízou zmerať si sily s najlepšími na Slovensku. Po troch ročníkoch si myslím, že sa nám to podarilo a už teraz to môžeme hodnotiť ako správne rozhodnutie. S novým generálnym partnerom Niké, ktorého meno bude niesť Winter Cup od najbližších ročníkov, si sľubujeme posunutie podujatia na vyšší kvalitatívny level. Pevne verím, že sa nám ho podarí zorganizovať aj tento rok, hoci s miernym oneskorením. Hlad po malom futbale je obrovský a my sa nevieme dočkať prvého odohraného zápasu.“

Prvého ročníka SZMF Winter Cupu sa zúčastnilo 24 tímov. Tie bojovali o postup v štyroch skupinách zložených zo šiestich mužstiev. Do vyraďovacej fázy postupovali dvaja najlepší. Do finále sa suverénnym spôsobom prepracoval bratislavský FC Bepon, ktorý neprehral ani jeden zápas. Neprehral ani ten finálový, v ktorom vyzval trenčiansku Prípravku 99.

Do finálového zápasu lepšie vstúpil výber z Trenčína. Bepon ale okamžite vyrovnal a dostal sa na koňa. Rozhodujúci gól zápasu sme videli už v 15. minúte. O prvom šampiónovi SZMF Winter Cupu rozhodol pamätným half-volejom Silvo Jáger. Tesné vedenie si Bepon dokázal udržať až do konca a stal sa prvým víťazom SZMF Winter Cupu. Zároveň sa kvalifikoval do Európskej Ligy majstrov v malom futbale EMF Champions League 2018 v Slovinsku.

V súboji o tretie miesto uspeli Pivkári z Nitry, ktorí si poradili s bratislavským Papalalulu 7:3. Individuálne trofeje ale išli do Trenčína. Najlepším strelcom sa stal 14-gólový Juraj Śtefánik, cenu pre najlepšieho brankára si odniesol jeho spoluhráč Peter Kostoláni.

Druhý ročník opäť posunul laťku. Turnaja, ktorý moderoval Kubo Vrbinčík, sa zúčastnilo 30 mužstiev, ktoré sa v šiestich skupinách pobili o postup. V každej skupine bolo 5 tímov. Do osemfinále postúpili dve najlepšie mužstvá z každej skupiny a štyri najlepšie z tretích miest. Pozorne ho sledoval aj novozvolený tréner slovenskej reprezentácie Ladislav Borbély.

Do finále sa prepracovalo Lipino Žilina a Pivkári, víťaz nitrianskeho Winter Cupu. Vynikajúci káder okolo Heňa Benčíka bol favoritom turnaja. Chlapci z Nitry chceli po bronze získať zlato. To sa im ale nepodarilo, pretože SZMF Winter Cup 2019 ovládol čierny kôň turnaja a víťaz žilinskej TOP Ligy. Pivkárov delila od remízy v hlavnom hracom čase spojnica, ktorú v závere trafil brankár Peter Kostoláni. O výsledku finále rozhodol jediný gól. Bronz získalo bratislavské Old Katenačo, ktoré po rovnakom výsledku zdolali Hlohovovecké hviezdy.

Tretí ročník, ktorý sa odohral koncom januára minulého roka bol najkvalitnejší. Už nestačilo zaplatiť iba registračný poplatok, mužstvá si museli vybojovať miestenky na oblastných turnajoch. Jednotlivé zväzy poslali na záverečný turnaj to najlepšie, čo vo svojich regiónoch mali. SZMF Winter Cupu 2020 sa zúčastnilo 20 tímov, ktoré sa pobili o postup v štyroch skupinách zložených z piatich mužstiev. Víťazi skupín sa kvalifikovali priamo do štvrťfinále, druhé a tretie tímy zabojovali o zvyšné štyri miestenky v osemfinále.

Do finále sa napokon prebojovali Atlético Trnava a košický Asguard Security. Opäť to bolo veľmi opatrné finále. V prvom dejstve sme nevideli ani jeden gól. Po zmene strán poslal východniarov do vedenia Milan Nestorik. Z gólu sa však dlho neradoval, pretože Atléti dokázali už o minútu neskôr vyrovnať. Na 1:1 upravil Erik Takáč.

Skóre sa už v riadnom hracom čase nemenilo a tak musel o víťazovi premiérovo rozhodnúť penaltový rozstrel. V ňom mali viac šťastia trnavskí chlapci. Atlético napodobnilo Bepon z prvého ročníka, na turnaji neprehralo ani jeden zápas. Trnavčania sa vďaka víťazstvu kvalifikovali na EMF Euro Cup 2020, ktorý sa uskutočnil v talianskom Riccione. Tretí skončil TO-DAY – HYDROKRES Prešov, ktorý si poradil s trenčianskou Letkou 3:2.

Na obrázku môže byť: 5 ľudí

Tabuľku strelcov ovládol v poslednom ročníku SZMF Winter Cupu deväť gólový Ľudovít Félix z Engerau Boys Bratislava. Najlepším hráčom turnaja bol Juraj Kuhajdík z TO-DAY – Hydrokres Prešov a najlepším brankárom sa stal Štefan Matejkovič z víťazného tímu Atletico Trnava F.C.

Napriek súčasnému stavu každý deň monitorujeme situáciu a sme pripravení obľúbený turnaj zorganizovať. Ak sa nám to v tomto roku nepodarí, Winter Cup sa vráti o rok, s množstvom noviniek a opäť kvalitnejší ako naposledy.