Azerbajdžan je prvýkrát v histórii európskym šampiónom, bronz pre Bulharsko

Víťazom EMF EURO 2022 je Azerbajdžan, ktorý vo finále porazil šesťnásobných európskych šampiónov z Rumunska 1:0. Bronz získalo Bulharsko po víťazstve 4:1 nad Kazachstanom.

Rumunsko začalo vo finále lepšie, ale s rastúcim časom v zápase rástol aj Azerbajdžan. Keď v 25. minúte strelil Mammadov Seymur vedúci gól Azerbajdžanci pochopili, že sa veľkého Rumunska nemusia báť. V druhom polčase pri obrovskom tlaku Rumunov nechali na ihrisku absolútne všetko, vrhali sa do striel, blokovali lopty, až sa napokon dočkali záverečného hvizdu, kedy mohla ich radosť vypuknúť naplno.

„Neviem, čo mám od radosti povedať. Je to veľká vec pre našu krajinu, pre našich ľudí a pre nás hráčov. Myslím si, že sme si to absolútne zaslúžili a sme právom európskymi šampiónmi,“ uviedol za oslavujúcu azerbajdžanskú kabínu Samir Hamzayev.

Keďže prvý vzájomný zápas s Rumunskom na turnaji Azerbajdžanci prehrali 0:2, do finálového duelu išli určite ako outsider. Veľkému favoritovi však boli viac ako vyrovnaným súperom, dokázali ho poraziť tešia sa z európskeho titulu.

„Prvý zápas sme prehrali, pretože sme urobili nejaké chyby. Prehrávali sme veľmi rýchlo v zápase a to nebolo dobré. Vo finále sme si pochopili, že proti nim dokážeme hrať lepšie. Začali sme absolútne koncentrovane a nechali sme na ihrisku všetko. Hrali sme na maximum a teraz môžeme naplno oslavovať,“ dodal Hamzayev.

Rumunský kapitán Mircea Popa bol po zápase, samozrejme, veľmi sklamaný: „Je to pre nás ťažké, pretože si osobne myslím, že sme boli lepším tímom ako Azerbajdžan. Ale nedokázali sme skórovať. Futbal je o góloch. To je všetko. Azerbajdžan mal iba jednu poriadnu šancu a premenil ju. Je to kruté, ale musíme to prijať a odísť odtiaľto so vztýčenými hlavami. Pokúsime sa vyhrať o rok.“

Bulharsko to dokázalo. Po tom, čo si v súboji o bronz poradilo s Kazachstanom 4:1, získalo svoju historicky prvú medailu na EMF EURO. Veľmi dlho to bol vyrovnaný zápas. Bulharom sa však v 23. minúte podarilo streliť súperovi gól do šatne a to bolo prvým dielikom do ich bronzovej skladačky, ktorá po zmene strán do seba začala rýchlo zapadať. V druhom polčase do brány Kazachstanu padlo viac gólov, jeho hráči však dokázali odpovedať iba raz a víťazstvo Bulharska bolo tak celkom zaslúžené.

Víťazný, bronzový, gól Bulharska strelil v 30. minúte Angel Rahov. „Vôbec nezáleží na tom, kto strelil gól. Všetci chlapci odviedli skvelú prácu, hrali sme dobre ako tím, držali sme pohromade a všetci bojovali za našu krajinu,“ povedal.

Za Kazachstan sa po zápase vyjadril Nauryz Ashenov, strelec jediného gólu za svoj tím v zápase: „Na lavičke sme mali počas turnaja veľmi málo hráčov, dostali sme navyše veľa žltých aj červených kariet. Často nám chýbali hráči, takže bolo pre nás veľmi ťažké dostať sa až tak ďaleko. Ale viem, že všetci pre to urobili všetko, aj preto, aby sme získali bronz, i keď sa to nepodarilo. Myslím si, že na tomto turnaji hrali veľmi silné tímy a v podstate každý zápas, ktorý sme absolvovali, bol porovnateľne náročný.“

Medailisti EMF EURO 2022

Zlato: AZERBAJDŽAN
Striebro: RUMUNSKO
Bronz: BULHARSKO

Individuálne ocenenia

Najlepší brankár: DAVUD KARIMI (AZBERBAJDŽAN)
Najlepší obranca: MIRCEA CIPRIAN UNGUR (RUMUNSKO)
Najlepší strelec (5 gólov): NIKOLA MIJOVIC (ČIERNA HORA)
Najlepší hráč: BAKHTIYAR SOLTANOV (AZERBAJDŽAN)