Reprezentáciu na záver roka preveril vynikajúci súper

Slovenská reprezentácia malého futbalu má za sebou jediný reprezentačný kemp v roku 2020, ktorý zakončila priateľským stretnutím so superligovým výberom Bratislavy. Zápas bol kvalitný a nesmierne vyrovnaný. O víťazovi nakoniec rozhodol až penaltový rozstrel, v ktorom mali viac šťastia práve futbalisti z hlavného mesta.

Bol to vynikajúci ťah vedenia, pretože výber z Bratislavy ukázal v zápase napriek nižšiemu počtu hráčov obrovskú kvalitu a reprezentantom bol často viac ako len vyrovnaným súperom. Dalo sa to samozrejme očakávať. Mnohí chlapci z reprezentácie sa v sobotu videli prvýkrát a v priateľskom zápase to bolo vidieť. Naopak bratislavskí hráči o sebe vedeli, na umelom trávniku si rozumeli a to bolo ich hlavnou výhodou.

Taktovku prebrali prakticky od úvodu zápasu, výber Ladislava Borbélyho začal opatrne. Odvaha sa Bratislavčanom vyplatila. Do vedenia ich na začiatku siedmej minúty poslal vynikajúcim tečom Martin Jurkemik. Reprezentačný výber sa postupne aklimatizoval a začal vystrkovať rožky. V priebehu desiatich minút mal viacero šancí, vyrovnať dokázal až v 19. minúte. Róberta Magléna prekonal smoliar z Austrálie Dušan Dzíbela.

Reprezentácia sa zrazu dostala na koňa. Najmä po vylúčení Juraja Stašiaka, ktorý neudržal nervy na uzde a zbytočným nešetrným zákrokom poslal súpera nedovolene k zemi. Výber Bratislavy oslabil na päť minút. A reprezentačný výber to dokázal využiť. Ešte do úvodného hvizdu dokázal po peknej akcii otočiť skóre v prospech reprezentácie Ján Andrejko.

Presilovka pokračovala aj po zmene strán, reprezentanti už v nej ale druhý gól nezaznamenali. Naopak po vypršaní oslabenia sa okamžite radovali hráči z hlavného mesta. V 33. minúte sa presadil Ľudovít Felix a bolo opäť vyrovnané. Bratislavčania vycítili šancu a postupne zvyšovali tlak. Vyústil v 40. minúte. Fantastickú hĺbkovú prihrávku cez celé ihrisko poslal Martin Blaho, s veľkým prehľadom ju premenil Marek Paštrnák a reprezentanti museli opäť doťahovať.

Podarilo sa im to o sedem minút neskôr. Po peknej kombinácii na jeden dotyk vyrovnal Matúš Paukner. Viac gólov napriek sľubným šanciam nepadlo a tak museli o víťazovi rozhodnúť penalty. Jedinú zo šiestich nepremenil práve Paukner, z víťazstva sa tak napokon radovali „domáci“ futbalisti. Skóre uzatvoril hráč, ktorý ho aj otvoril. Poslednú penaltu premenil s obrovským prehľadom Martin Jurkemik.

S víťazstvom i s výkonom svojho mužstva bol tréner bratislavského výberu Miroslav Židzik nadmieru spokojný. „Po dvoch mesiacoch si chalani konečne mohli trochu zakopať, nakoniec podali výborný výkon. Škoda toho vylúčenia na konci prvého polčasu, počas ktorého sme inkasovali, ale nakoniec sme to dokázali otočiť. Obom tímom by som chcel pogratulovať k vynikajúcemu výkonu, bol to skvelý zápas.

Spokojnosť napriek prehre panovala aj v reprezentačnom tíme. „Som rád, že sme sa po takej dlhej dobe zišli. Súper bol kvalitný a musím uznať, že vyhral zaslúžene, aj keď po penaltách. My sme robili množstvo chýb, ale na to sme tu, aby sme sa učili.“ zhodnotil strelec úvodného gólu reprezentácie Dušan Dzíbela.

Tréner slovenskej reprezentácie Ladislav Borbély bol konkrétnejší: „Mali sme veľmi dobrého súpera, ktorý nám opäť rozšíril obzory, pretože našim hlavným zámerom je hľadať najlepších hráčov pre malý futbal, aby sme vedeli vytvoriť čo najsilnejšiu reprezentáciu.“ Fakt, že mu chýbala približne polovica hráčov mu neprekážal, práve naopak. „Namiesto nich sme mohli pozvať a vyskúšať nových hráčov a spoločne sa pozrieť na to, čo dokážu.

Hlavný tréner zároveň verí, že bude situácia v budúcom roku priaznivejšia a podobných kempov sa podarí zorganizovať viac. „Určite chceme organizovať viac podobných akcii. Zvýšili by sme tým úroveň hry i konkurenciu v tíme, pretože chceme v blízkej budúcnosti vyskúšať aj ďalších hráčov.“

Slovensko – Bratislava 3:4 pp (2:1)
Góly: 19. Dzíbela, 28. Andrejko, 47. Paukner – 6. Jurkemik, 33. Felix, 40. Paštrnák
ČK: 11. Stašiak (BA)
ŽK: 60. Andrejko (SVK)