EMF EURO 2017: Slovensko si zmeria sily s Ruskom, Španielskom a Tureckom

Žreb základných skupín Majstrovstiev Európy v malom futbale 2017 (EMF EURO 2017) pridelil Slovensku skupinu C a zvučných súperov – Španielsko, Turecko a Rusko.  
V stredu 29.4.2017  o 14:00  sa uskutočnila oficiálna ceremónia žrebovania základných skupín EMF EURO 2017, ktoré od 9.6.-17.6.2017 privíta neďaleké Brno. Krajiny boli rozdelené podľa EMF rankingu do 4 košov. V prvom kole žrebovania sa losovalo z prvého koša, v ktorom boli podľa rankingu najlepšie krajiny zo starého kontinentu. Ako prvá bola vylosovaná hosťujúca krajina, Česká republika, ktorá neskôr do skupiny A dostala aj minuloročného usporiadateľa Majstrovstiev Európy v malom futbale, Maďarsko.

Príbeh našej skupiny sa začal písať, keď bolo z prvého koša vylosované Rusko ako prvý člen skupiny C. Následne nám bola pridelená z druhého koša krajina Pyrenejského polostrova, Španielsko. Z tretieho koša sa do skupiny C dostala práve naša krajina a z posledného štvrtého koša nám vzišlo Turecko. Slovenská reprezentácia tak bude mať na EMF EURO 2017 súperov z všetkých kútov Európy. Skupina je oproti žrebu z minulého roka oveľa atraktívnejšia, ale paradoxne možno aj priechodnejšia.

Peter KRalik

Peter Králik – Gen.sekretár SZMF

Ceremóniu otvorili príhovormi prezident EMF David Tibor a Filip Juda, prezident WMF (Svetová federácia malého futbalu). Zaujímavosťou je, že žreb krajinám oboch prezidentov pridelil rovnakú skupinu A. Priamo na žrebe v Brne bol prítomný aj  generálny sekretár Slovenského zväzu malého futbalu, Peter Králik, ktorý žreb zhodnotil slovami: „Osobne som si prial atraktívnych súperov, ktorí určite prilákajú množstvo slovenských fanúšikov do blízkeho Brna. To sa myslím, že sa splnilo a dúfam, že nás čaká veľkolepá atmosféra a podpora z tribún.“. Po atraktívnosti skupiny sa Králik vyjadril aj o kvalitatívnej stránke skupiny „Čo s týka samotnej kvality, máme na to, aby sme postúpili zo základnej skupiny. Aj keď každý jeden zápas bude veľmi ťažký a dá sa povedať i rozhodujúci. Na postup by nám mohla stačiť aj jedna výhra. Asi najviac sa teším na Turkov, s ktorými mám veľmi dobré vzťahy a už sme si vymenili pár sms. Po zápase s Menežeris v Lige Majstrov (EMF Champion´s league) nám majú čo vracať, takže uvidíme. Španieli sú tiež hrateľní a zrejme najťažším orieškom bude Rusko. Vo všetkých zápasoch však očakávam veľmi vyrovnané priebehy, kde bude pravdepodobne rozhodovať každý gól.“

SC6

Stanislav Cintavý, prezident SZMF

Podobný pohľad na vec má aj prezident SZMF Stanislav Cintavý: “ Z prvého koša som si želal Rusov alebo Nemcov a z druhého práve Španielov. Tieto mužstvá sú atraktívne, ale zároveň priechodné. Z pohľadu mužstva žrebovaného z tretieho koša považujem los za veľmi dobrý, nemáme sa načo sťažovať. Čo sa týka Turkov, tam bude otázne aké mužstvo poskladajú, ich výsledky na jednotlivých ME sú pomerne nestabilné, hráme s nimi až posledný zápas v skupine, čiže  už ich budeme mať zanalyzovaných. Systém turnaja je nadstavený tak, že 4 body vám na 95% stačia na postup a ako povedal Peťo Králik, mohli by stačiť aj tri pri dobrom skóre. Dve skupiny sú totiž vyžrebované tak, že sú v nich dvaja mega-favoriti na postup a teda nepredpokladám, že zvyšným dvom pustia čo i len bod. Cieľom je určite postup zo skupiny a snáď by sme mohli prekonať aj naše osemfinálové prekliatie.“

zreb2017

Žreb Minieuro 2017