Budú Majstrovstvá Európy na Slovensku?

Mal to byť obrovský sviatok malého futbalu. V Košiciach sa mal práve teraz konať dlhoočakávaný európsky šampionát v malom futbale. Radosť nám napokon prekazil nečakaný nepriateľ. Slovenský zväz malého futbalu napriek tomu zbrane neskladá.

Koncom januára rozhodla európska federácia malého futbalu EMF o tom, že sa Majstrovstvá Európy vrátia po desiatich rokoch na Slovensko. Košice napokon uspeli v silnej konkurencii. O organizáciu jubilejných desiatych majstrovstiev Európy mal záujem aj taliansky Turín a srbské mesto Subotica. V košickej STEEL Aréne sme mohli na majstrovstvách Európy EMF EURO 2020 v dňoch od 7. do 14. novembra sledovať kompletnú európsku smotánku tohto čoraz populárnejšieho športu.

Prezident Európskej federácie malého futbalu Borislav Aleksandrov vtedy na tlačovej konferencii uviedol: Som si istý, že spoločne predstavíme najúžasnejšiu udalosť v malom futbale vôbec.“ V tom čase nikoho z nás ani len nenapadlo, čo sa bude v najbližších mesiacoch diať. Pandémia koronavírusu zasiahla celý svet a veľké škody utrpel okrem iných aj šport. Vo všetkých športoch po celom svete sa prerušovali súťaže, rušili veľké turnaje a podujatia. Malý futbal samozrejme nebol výnimkou.

Otázkou je, čo bude nasledovať a či sa turnaja po druhýkrát v histórii v našich končinách predsa len dočkáme. Prezident SZMF Peter Králik je v tomto smere optimistom a verí, že sa turnaj v Košiciach zrealizuje v budúcom roku. „Majstrovstvá boli oficiálne preložené na budúci rok. Stále ich chceme zorganizovať a momentálne sme jediným kandidátom.“ Zároveň však poznamenal, že to vďaka dnešnej situácii nemôže potvrdiť oficiálne. „Uvidíme, ako sa to celé vyvinie v nasledujúcich mesiacoch. Definitívne potvrdenie by sme chceli začiatkom roka.“

Keďže ide o medzinárodný turnaj, nezáleží to len od situácie na Slovensku, ale aj v zahraničí. Prezident ďalej uviedol, že: „bez divákov by sme do toho pravdepodobne nešli.“ Do prípadných majstrovstiev ostáva ešte veľa času a Peter Králik dúfa, že sa situácia vráti aspoň čiastočne do normálu. „Pevne verím, že je najhoršie za nami a športovci v budúcom roku zažijú omnoho viac radosti a pohybu, ako tento rok. Verím, že sa s malým futbalom vrátime nielen na tých najväčších medzinárodných akciách, ale že sa rozbehnú aj všetky mestské súťaže a my budeme opäť môcť hrať malý futbal.“