Branislav Škorec: Urobím všetko pre dosiahnutie spoločného cieľa

Novým trénerom reprezentácie Slovenska v malom futbale je Branislav Škorec. Ten podpísal zmluvu do konca roka 2023 s opciou na jej predĺženie do roku 2024. Prinášame Vám s ním prvý obsiahly rozhovor na viaceré témy týkajúce sa reprezentácie.

Ako sa zrodila dohoda medzi vami a SZMF na pozíciu reprezentačného trénera?

Koncom augusta ma kontaktoval prezident SZMF Peter Králik a následne prebehli prvé stretnutia, v ktorých sme dospeli k spoločnej spolupráci. Stretnutia boli veľmi konštruktívne. Hľadali sme spoločnú reč najmä po športovej stránke, aby mal môj príchod želaný efekt. Touto cestou sa mu chcem poďakovať za férovú komunikáciu. Ja sa budem snažiť oplatiť dôveru športovými výsledkami. Priznám sa, že som počas svojej kariéry komunikoval s viacerými prezidentami športových zväzov, avšak v malom futbale som sa stretol zatiaľ s najlepším prístupom.

Čo pre Vás osobne znamená príležitosť trénovať A-tím Slovenska v malom futbale?

Som človek, ktorý má rád nové výzvy a dáva si vždy najvyššie ciele. Práve preto som prijal túto príležitosť. Motivácia je určite veľká a urobím všetko pre to, aby sme spoločnými silami, spolu s hráčmi a realizačným tímom, dosiahli spoločný cieľ. Malý futbal ako šport sa posúva každý deň vyššie a vyššie. Výborne sa spropagoval na nedávnych Majstrovstvách Európy v Košiciach a ja by som ho chcel posunúť o ďalší krok ďalej, najmä po športovej stránke.

Akou hrou by ste sa chceli prezentovať?

Jedným slovom by som to vyjadril – aktívnou a pre oko diváka čo najpestrejšou. Základným atribútom bude kvalitná defenzíva založená na základe hry súpera a aktívna hra smerom do ofenzívy. Dôraz budem klásť na hru v pohybe, s rýchlym alebo postupným prechodom do útoku a do následného zakončenia. Nechcem byť pasívny, naopak chcem, aby sme získavali loptu čo najskôr a držali ju čo najdlhšie. Na sústredeniach sa zameriame na nácvik herného systému defenzívy a ofenzívy v rôznych postaveniach. Budeme sa snažiť nájsť ten najvhodnejší systém, s ktorým bude stotožnený každý jeden hráč a bude ho vedieť aj realizovať priamo v hre.

Sledovali ste výkony reprezentácie na EMF Euro 2022 v Košiciach? Aké pocity vo Vás výkon reprezentácie zanechal a na čom by ste chceli stavať?

Áno, veľmi pozorne. Veľkou výhodou bol fakt, že celé EMF EURO bolo možné sledovať v televízii a mohol som vidieť všetky zápasy, nielen slovenské. Niektorých hráčov poznám aj z môjho futsalového pôsobenia a bol som zvedavý na ich výkony, ale samozrejme nie len ich. Hodnotenie by som nechal na trénerov, ale určite je na čom stavať a bolo vidieť, že hráči do toho dali maximum. Skôr som si všimol tých technickejších a dynamickejších hráčov, ktorí sa na menšom priestore vedia presadiť viditeľnejšie a častejší kontakt s loptou ich „baví“. Mohol by som aj menovať, ale nakoľko ideme tvoriť širší káder reprezentácie, tak si to nechám pre seba.

Aké sú vaše ambície pri tíme a čo by ste chceli dosiahnuť s tímom?

Ambície sú iba tie najvyššie. Chceme podávať kvalitné výkony, s ktorými prichádzajú aj víťazstvá a pre oko diváka atraktívna hra. Chcem, aby hráči pochopili nový herný systém, ktorý postupne pripravujem. Každý jeden hráč, ktorý dostane príležitosť v reprezentácii bude môcť ukázať ako sa s ním stotožňuje, ako ho vie realizovať a najmä ako ho pochopí. Pôjde o systém z mojich predošlých trénerských skúseností. Dosiahnuť by som chcel maximum, každý vie o čom hovorím, ale zároveň s pokorou a rešpektom ku každému súperovi. Jednoducho povedané – chceme vytvoriť metodiku, ktorú si nebudem nechávať pre seba, ale bude dostupná pre každého trénera a hráča.

Akí hráči budú tvoriť kostru tímu a aký typ hráčov vo vašej hre preferujete?

Momentálne veľmi pozorne sledujem zápasy Niké Superligy, pozerám aj videá líg v mestách, aby som si urobil čo najväčší prehľad o hráčoch. Do Majstrovstiev Sveta je ešte rok, dnes je predčasné hovoriť kto bude tvoriť kostru, záleží od viacerých faktorov. Hovoriť o tom, koho preferujem je ťažké, pretože všetko musí do seba zapadať a urobím všetko preto, aby v reprezentácii boli iba tí najepší hráči. Nikdy som nerobil rozdiely, vždy hrali iba tí najlepší a tak to bude aj teraz. Každý hráč sa bude musieť prispôsobiť kolektívu, hernému systému a disciplíne, ide o kolektívny šport. Toto je moja odpoveď na to, ktorý typ hráča bude v reprezentácii.

Kto budú vaši najbližší spolupracovníci pri kormidle národného družstva?

Realizačný tím sa bude postupne formovať. Kvalitný realizačný tím je jedným z mojich cieľov. Kvalitný asistent, resp. kondičný tréner, fyzioterapeut, vedúci tímu, alebo kustód zohrávajú v každom tíme dôležitú úlohu. Veľmi dobré referencie som dostal od členov, ktorí v minulosti pôsobili pri reprezentácii. S niektorými som už hovoril osobne. Takýchto si chcem určite udržať a doplniť ich o nových členov.

Aký je najbližší program reprezentácie SR v malom futbale?

To najdôležitejšie príde na prelome októbra a novembra 2023, kedy sú Majstrovstvá Sveta v Spojených arabských emirátoch. Všetko bude smerované práve k tomuto podujatiu, všetko predtým bude príprava na MS. Dovtedy chceme absolvovať niekoľko sústredení, zápasov a turnajov. Presné termíny sú v štádiu rokovania s vedením SZMF. Práve preto nechcem hovoriť o konkrétnych termínoch. Môžem spomenúť, že v máji 2023 by sme mali absolvovať medzinárodný turnaj v Galante.