Slováci sa predstavia v Austrálii

Na prelome rokov dorazila na Slovensko vynikajúca správa: Slováci vystúpia na svetovom šampionáte v austrálskom Perthe! O ceste, ktorá k ich nominácii viedla i ďalšej veľkej novinke v našom tíme sme hovorili s prezidentom SZMF a viceprezidentom WMF Petrom Králikom.

Vďaka kvalitnej Európe

 „Každá kontinentálna federácia získala istý počet miesteniek, ktoré na základe kvalifikácie prerozdelila medzi národné zväzy. Vzhľadom na to, že Európska federácia malého futbalu získala najvyšší počet miesteniek, Slovensko sa aj napriek nie príliš vydarenej kvalifikácii (ME 2018, pozn. red.) predsa len kvalifikovalo na Majstrovstvá sveta. Je to vynikajúca správa,“ vysvetlil Peter Králik našu cestu k účasti na mundiale. Ktorých reprezentácií sa možnosť štartovať v Austrálii týka okrem Slovenska? „Ako som spomínal, každá kontinentálna federácia má pridelený istý počet miesteniek. Začiatkom týždňa bude zasadať Výkonný výbor WMF, kde sa dozviem bližšie podrobnosti ohľadne finálneho zoznamu tímov,“ upresnil prezident nášho zväzu.

V prvom rade veľká prestíž

Čo účasť na celosvetovom podujatí bude pre Slovensko znamenať? „Najmä obrovskú príležitosť zviditeľniť malý futbal v našej krajine. Predsa len ide o svetové podujatie. Prvoradý je však úspech a my urobíme počas najbližších deviatich mesiacov všetko, aby sme dostali do Austrálie najlepší a najzohratejší tím v našej histórii. Pamätám si moment, keď som sa vrátil z Tuniska po MS 2017. Naši tam síce neštartovali, no moje pocity boli ohromné. Toľko pozitívnej energie z rôznych kultúr sveta, ktoré spájal práve malý futbal, mi dodalo množstvo síl do ďalšej práce a rozvíjaní malého futbalu. Dúfam, že to bude mať podobný efekt aj na našich hráčov. Stretnutie so špičkou malého futbalu a práve v ďalekej Austrálii bude pre nás všetkých životný zážitok. Osobne to však nevnímam ako výlet a bol by som rád, keby to tak nevnímal nikto z nášho tímu. Hlavným cieľom musí byť v každom zápase vyhrať,“ avizuje muž na čele slovenského malého futbalu.

Zmena na trénerskom poste

Samozrejme, na konečnú súpisku pre Austráliu je ešte čas. Silné slovo k nej bude mať hlavný tréner. Slovenský zväz malého futbalu chystá na tomto mieste zmenu. „Káder, ako aj realizačný tím, sa ešte len formuje. Predpokladá sa však 17 až 20 osôb. Veľa bude záležať aj od názoru nového hlavného trénera, ktorého predstavíme v budúcom týždni. Po získaní miestenky na MS 2019 pôjde o druhú veľkú novinku v tomto roku,“ prezradil niečo o chystanej výmene Peter Králik.

Majstrovstvá sveta v malom futbale sa uskutočnia od prvého do jedenásteho októbra tohto roku. Zúčastní sa ich 32 tímov z piatich kontinentov. Dejiskom šampionátu bude prímorský Perth, ktorý je hlavným mestom austrálskeho federálneho štátu Západná Austrália.